طراحی لوگو
طراحی لوگو مینیمال کارآمد
27 خرداد 1396

کسب و کار موفق

کسب و کار موفق

سریع پاسخ دهید: 15 درصد 129 دلار چقدر می شود؟

من در زندگیم بسیاری از صاحبان مشاغل موفق را ملاقات کرده ام و بیشتر آن ها خصیصه های اخلاقی مشترکی دارند. بسیاری از آن ها سختکوش و خوش بین هستند. خیلی از آن ها باهوش و خلاق هستند. بعضی از آن ها رفتار خوبی با مردم دارند. اکثرشان اعتماد به نفس دارند. برخی دیگر با نظم، منصف و هدف گرا هستند. همه آن ها در این صفات مشترک نیستند. اما یک ویژگی مشترک بین همه آن ها وجود دارد. ریاضیات.

سریع پاسخ دهید، 29 درصد 3.35 دلار چقدر می شود؟ اگر نمی توانید سریع به این پرسش به صورت ذهنی پاسخ دهید، به این معناست که کار شما در فروش کم است و سربار کافی را برایتان ایجاد نمی کند (تا در چنین محاسباتی ماهر شوید) و در نهایت به این معناست که شما در حال از دست دادن پولتان هستید.

سریع پاسخ دهید، میزان بار کاری متوسط روی دستگاه کلیدی شما چقدر است؟ اگر پاسخ این سوال را نمی دانید معنای آن این است که دستگاه شما، ممکن است محصولات را با هزینه بالا تولید کند.

سریع پاسخ دهید، در یک مذاکره چقدر می توانید قیمت پیشنهادی تان را پایین ببرید؟ اگر شما قیمت سر به سر محصولتان را نمی دانید، ممکن است محصولاتتان را با قیمت پایین، بفروشید. اگر می دانید، پس از اینکه چه زمانی عقب بکشید و قیمت پایین ارائه دهید، آگاهید.

سریع پاسخ دهید، اگر قیمت یکی از مواد خام 2 درصد افزایش یابد، باید قیمت فروش محصولتان را چقدر افزایش دهید؟ اگر پاسخ صحیح دهید یعنی کارتان را جدی گرفته اید و به دنبال کسب و کار موفق میگردید، وگرنه خیر.

سریع پاسخ دهید، برای اینکه سود دهی داشته باشید، در ماه به میزان چند ساعت کاری می توانید به کارمندانتان حقوق بدهید؟ اگر جواب این سوال را ندانید، یعنی اینکه نمی دانید در مسیر سود آوری هستید یا زیان دهی.

سریع پاسخ دهید، معمولا روزانه چند درصد از غذای شما دور ریخته می شود؟ اگر پاسخ این سوال را نمی دانید، ممکن است روزانه غذای زیادی خریداری می کنید و همین چند دلار اندک باعث از بین رفتن سود خالص شما شود.

صحبت از سود خالص شد، سود خالص این ماه شما چقدر بوده است؟ چه درصدی از فروش شما است و در مقایسه با رقبای محلی و کشوریتان چطور است؟

صنعتی که در آن مشغول به کار هستید، با چه سرعتی تغییر می کند؟ میزان پول نقدی که روزانه در دسترس شماست چقدر است؟ خریدارانتان معمولا پرداخت را چند روز به تعویق میندازند؟ میزان بازگشت سرمایه شما چقدر است؟ بازدهی سهام شما چقدر است؟ میزان فروشتان به ازای هر کارمند چقدر است؟

می دانید چطور این اعداد و ارقام را محاسبه کنید؟ یا بهتر؛ می توانید این اعداد را پس از 10 ساعت فشار کاری که کل روز را سرپا ایستاده و خسته شده‌اید به صورت ذهنی محاسبه کنید؟ در مدرسه ریاضیاتتان خوب بود؟ شما هم از آن دسته از افرادی بودید که برای محاسباتی مثل هزینه رستوران نیاز به ماشین حساب ندارند؟

پیش بردن موفقیت آمیز یک شغل مستلزم موارد بسیاری می شود. اما عمدتا در رابطه با اعداد و ارقام است. در مورد اینکه چطور یک جنس را یک دلار بخرید و سه دلار بفروشید و این که چطور حاشیه سود را محاسبه کنید، درصد ها را تبدیل و نسبت ها را سریع محاسبه کنید. موفق ترین (و طولانی مدت ترین) صاحبان کسب و کار موفق ای که من می شناسم، در کار با اعداد به صورت طبیعی بسیار ماهر هستند و به اعداد علاقه دارند، از انجام محاسبات ریاضی لذت می برند. همواره گزارشات روزانه‌ای می گیرند که به آن ها در رابطه با میزان پول نقد، خرید و فروش و تعهداتشان اطلاعات می دهد. تجزیه تحلیل های ماهانه مربوط به درآمد و برگه های ترازنامه شان را عمیقا بررسی می کنند. در محاسبات سریع هستند و همواره می دانند که برای این که سود دهی داشته باشند، چه چیزی را و با چه قیمتی بفروشند.

کسب و کار موفق: میزان سود یک عدد است. میزان نقدینگی نیز یک عدد است.

بنابراین اگر در کار با اعداد خوب نباشید، چه اتفاقی می افتد؟ می توانید کماکان در کسب و کار موفق باشید؟ می توانید؛ اما همواره نقطه ضعفی خواهید داشت. باید با خودتان صادق باشید و اقداماتی را برای از بین بردن این ضعف انجام دهید. باید مطمئن شوید که دور و برتان افرادی را دارید که در کار با اعداد خوب باشند و به شما برای غلبه بر این چالش کمک کنند. من کارآفرینانی با استعداد، رویاگرا و خلاق می شناسم که موفق به ایجاد مشاغل بزرگ چند میلیون دلاری شده‌اند اما حتی نمی توانند دو را با دو جمع کنند. این افرد چطور موفق شده‌اند؟ آن ها تقریبا همیشه دوروبرشان اطراف پول جمع کنی از جمله حسابدار، مدیرمالی یا ناظر داشتند. آن ها فهمیده اند که برای رسیدن به این سطح از موفقیت باید روی فردی سرمایه گذاری کنند که بر سرمایه آن ها نظارت کند و آن ها را راهنمایی کند.

تبدیل شدن به یک صاحب کسب و کار موفق به بسیاری از عوامل بستگی دارد. اما زمانی که موفق شدید کار شما فقط تبدیل به محاسبات ریاضی می شود و ماهر نبودن در ریاضیات برای شما مشکل زا خواهد بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Design by: ramin saffariرامین صفاری

وبلاگ رامین صفاریramin saffari`s blog